GALA ARTISTILOR GIURGIUVENI – CONCERT SIMFONIC ÎN CADRUL PRIMĂVERII CULTURALE GIURGIUVENE

Weekendul acesta începe Primăvara Culturală Giurgiuveană, iar una din acțiunile ce compun acest program cultural este concertul simfonic “Gala artiștilor giurgiuveni”, susținut de Orchestra simfonică “Valahia” și artiștii Alexandra Truică (corn), Andreea Mihaela Vîlcan (violă), Alexandra Constantin (oboi) și Daniel Andrei Găină (solist).

Concertul va avea loc duminică, 15 aprilie, la Ateneul Nicolae Bălănescu, începând cu ora 18.30, și se va desfășura sub bagheta dirijorului Cristian Brâncuși.

În program:

Ludwig van Beethoven – uv. „Prometheus”

Johann Sebastian Bach – Suita nr. 3

Joseph Haydn – Simfonia nr. 73 “La vânătoare”

Wolfgang Amadeus Mozart – “Divertisment” nr. 1 în Do major partea I și III

Antonio Vivaldi – Concert în La minor pentru oboi

Giuseppe Verdi – “Questa o quella” arie din Opera “Rigoletto”; “De miei bollenti spiriti” arie din Opera “La traviata”

Carl Stamitz – Concert pentru violă p. II

Mercadante – Concert pentru corn și orchestră în Re minor

Invitațiile se pot lua de la sediul Centrului Cultural “Ion Vinea”.

Ultima modificare: 11.04.2018 – 00:00 de către Primăria Giurgiu

Anteriorul LUCRĂRI APA SERVICE S.A.